Míčkování

Míčková facilitace neboli míčkování je technika vyvinutá českou fyzioterapeutkou Zdenou Jebavou. Masáž a terapie molitanovými míčky, původně vyrobenými pro soft tenis (tzv. líný tenis), pomáhá především astmatickým dětem při zvládání jejich nemoci. Je vhodná též na uvolnění svalů zad, hrudníku, při vadném držení těla, problémech s vedlejšími nosními dutinami apod. Využití této metody se velice rychle rozšířilo i do jiných lékařských odvětví, než je původně zamýšlená dětská pneumologie. Míčkování je využíváno ve fyzioterapii, ortopedii, chirurgii, neurologii i jinde.

K terapii se používají míčky o průměru 5,5 cm pro masáž obličeje a 7,5 cm pro masáž hrudníku. Technika spočívá jednak v rolování dlaní, prsty a zápěstím a dále v tzv. vytírání.

Při léčbě astmatu, cystické fibrózy a jiných vážných plicních onemocnění tato masážní metoda usnadňuje nádech a tlumí výdech. Uvolňuje a protahuje břišní, prsní a krční svaly a svaly pánve, zad a ramenního pletence. Reflexivně navozuje uvolnění hladké svaloviny bronchů (průdušek) a tím dovoluje výdech. Uvolněná bránice dovoluje fyziologickou dechovou vlnu, břišní dýchání, zvýšení dechového objemu a snížení dechové frekvence. Tato metoda využívá teorie akupunkturních bodů a teorie závislosti mezi kontrakcí (stažení svalu) a relaxací (uvolnění svalu).

Míčkování zlepšuje celkovou kondici. Provádí se i masáž obličeje pomocí menšího míčku jako prevence zánětů dutin. První objektivní výsledky jsou zaznamenány teprve po několika měsících pravidelných masáží.

V naší škole má „míčková masáž" své stálé místo v týdenním rozvrhu činností. Terapie probíhá ve třídě, nebo v místnosti SNOEZELEN.

Míčkování přispívá i k rozšiřování slovní zásoby dětí a pozitivně ovlivňuje rozvoj jejich osobnosti. Zlepšuje odolnost dětí na běžná respirační onemocnění, děti bývají klidnější a pohodovější a vždy se na míčkování těší.

Míčkování podbarvené příjemnou hudbou navozuje velmi přátelskou atmosféru a pro děti znamená pocit klidu a bezpečí.

Díky pravidelnému a systematickému cvičení se u dětí zlepšuje nejen jejich socializace, ale také schopnost lépe vnímat své tělo, lépe se soustředit a udržet pozornost.

Zdroj: Míčkování (míčková facilitace) dle Zdeny Jebavé. [online]. Copyright © 2011 [cit. 22.08.2017]. Dostupné z: https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/mickovani-mickova-facilitace-dle-zdeny-jebave

 

Kalendář akcí

Duben 2024
PO ÚT ST ČT SO NE
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Nahoru

Plakát výročí 4.4.2024 ver.4