Zahrada na konci školního roku

DSC 0187V měsíci červnu se vrátili někteří žáci a žákyně do školních lavic a naše zahrada je přivítala s bujně rozkvetlou otevřenou náručí. Počasí přálo, a tak se pustili hned do práce.

Společně pod odborným dozorem našich paní učitelek a asistentek splnili mnoho úkolů, které vyplývají z jarních činností na zahradě. Zasázeli na záhony sazenice rajčat, paprik, celerů, pórků, aksamitníků, lichořeřišnic, bazalky, mochyní, cuket a dýní. Rajčata vyvázali ke kůlu a odstříhali boční nežádoucí výhonky. Okopali brambory, pleli záhony, zalévali čerstvě zasázené rostliny a lesní školku, ve které rostou již druhým rokem sazenice jedle obrovské. Přeházeli kompostéry a doplnili kompost do nádob pro sazenice paprik. Uklidili a odvozili kostky a společně s paní učitelkou Lenkou postavili zídku kolem nádob s paprikami a pro truhlíky s rozkvetlými muškáty. Žáci zasázeli také mnoho nových květin. Dále jsme odstranili pučící květy z česneku odrůdy rusák, aby živiny šly do stroužků. Jeden jsme tam ponechali, protože to je ukazatel zralosti a čas sklizně až se napřímí. 

Zahrada se již teď odměňuje za péči prvními sladkými plody červených jahod, kamčatských borůvek, pikantními ředkvičkami i zeleným koprem. Všude kolem to krásně kvete, narůstá a bují zelenou vegetací. Hmyz i zpěvní ptáci mají plno práce při nošení krmení pro své potomstvo. Na zahradním komíně jsme také zpozorovali změnu, k čápici přibyla dvě mláďata. :-)

A na závěr si připomeneme jednu moudrou pranostiku našich předků: „Netřeba v červnu o déšť prositi, přijde, jak se začne kositi.“

 

Kalendář akcí

Nahoru