Aromaterapie

Aromaterapie a aroma masáže jsou v naší škole využívány jako doplňkové prvky při terapiích ve snoezelenu, popřípadě při aplikacích terapií v rámci tříd.
Velmi důležitou roli hrají při harmonizaci těla a relaxaci. Navozují prohlubující dýchání a stimulují mimo jiné mezižeberní svalstvo. Vždy dbáme, aby zvolené esenciální oleje byly pro děti příjemné, a jejich užití konzultujeme s rodiči.

Aromaterapie je druh terapie, která užívá rostlinné těkavé látky známé jako éterické oleje a další vonné složky za účelem harmonizace mysli, nálady, procesu poznávání nebo zdraví.
Aromaterapie doslova znamená „léčbu pomocí vůní". Je složena ze dvou slov: „aroma" – vůně a „terapie" – léčba.
V aromaterapii se používají rostlinné oleje (slunečnicový, olivový, sezamový, mandlový aj.), do kterých se přidávají aromatické olejové esence. Oleje se míchají těsně před masáží a to podle potřeby účinku buď stimulující, nebo uklidňující. Tato forma ošetřování se řadí pod alternativní medicínu.
Relaxační aroma masáž, jinak nezkráceně také nazývaná aromaterapeutická masáž, je relaxační masáž spojená s léčivým účinkem éterických olejů.
Díky příjemným, jemným, dlouhým tahům se tělo pomalu uvolňuje. Vysoce účinné esenciální oleje pronikají do těla přes pokožku a zároveň jsou vdechovány.

Éterické oleje jsou vonné koncentrované výtažky z rostlin, získávají se tradičními metodami jako jsou destilace a lisování za studena, které uchovávají terapeutické vlastnosti rostliny. Různé části rostlin – květy, plody, kořeny, listy, kůry, dřevo – obsahují éterický olej a dávají nám tak nejúčinnější přírodní léčebné prostředky. Každý olej má své jedinečné vlastnosti, kterých se využívá pro specifické účely, některé vlastnosti jsou mnohým olejům společné – jsou antiseptické a většina z nich má silné protivirové a antibakteriální účinky. Některé oleje stimulují tělo, mysl či emoce, jiné naopak zklidňují.

Kalendář akcí

Červen 2023
PO ÚT ST ČT SO NE
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Nahoru