Školení ABA a PBS

20220826 100541uÚvod do Positive behavioral support aneb Metody a způsoby práce s pozitivním chováním u dítěte a žáka (ABA a PBS)

Před zahájením školního roku absolvovaly paní učitelky a asistentky ze Základní školy a Praktické školy Velká Bíteš, příspěvkové organizace pod záštitou Univerzity Palackého v Olomouci velmi zajímavé školení. Týkalo se problémového chování u dětí. Účastníce získaly důležité informace o Aplikované behaviorální analýze, která se již několik let úspěšně používá v zahraničí a je zacílena i na žáky s poruchami autistického spektra. Kořeny této metody můžeme najít převážně ve Spojených státech, ale v poslední době se již implementovala i k nám do České republiky.

Kurzem, který trval tři dny, provázely certifikované lektorky, psycholožky a behaviorální analytičky Mgr. Radka Hájková, BCBA a Mgr. Lucie Glaser, BCBA. Obě absolvovaly zahraniční stáže například na Floridě nebo v New Yorku a složily zkoušky mezinárodní behaviorální analytik. Kromě získání teoretických informací se všichni pedagogové učili sběr dat, který je pro tuto metodu velice podstatný, a na závěr vypracovali plán, jak postupovat u dítěte s problémovým chováním a jakým způsobem naopak posílit jeho pozitivní projevy. Každá paní učitelka měla možnost konzultace ohledně svých žáků ve třídě i prostor pro vytvoření plánu a jeho odborné zhodnocení lektorkami. Velmi tak oceňujeme, že kurz nebyl pouze o teoretických poznatcích, ale že jsme si metody mohly vyzkoušet i v praxi a využijeme je při práci s našimi žáky.

Velice nás těší, že jsme díky tomuto semináři mohli navázat další spolupráci s Univerzitou Palackého v Olomouci s možností odborné konzultace přímo v prostorách školy. Věříme, že poznatky ze semináře ještě více zkvalitní vzdělávání našich dětí, které rozšíříme o další metody a formy práce s nimi. Zejména proto, že samotná metoda je hojně vyhledávána rodiči a jsme rádi, že odborné vedení lektorů zvýší odbornost a prestiž naší školy.

Za realizaci kurzu moc děkujeme, zejména paní Naděždě Jašové z organizace MAS MOST Vysočiny, o. p. s., protože se nám opět rozšířily možnosti, jak pracovat s našimi žáky a jak zhodnotit problémové chování i z jiného úhlu pohledu.

 

20220826 100559u   IMG 1736u

Kalendář akcí

Říjen 2022
PO ÚT ST ČT SO NE
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Nahoru