Semenaření starých odrůd v naší škole

IMG 20220808_080045Jak již mnozí z Vás ví, naše škola je zapojena do projektu Gengel o. p. s. "Staré odrůdy ve školách", a letos na tomto projektu pracujeme již čtvrtým rokem.

Společným cílem je tyto odrůdy nejen uchovávat, šířit, pěstovat a semenařit, ale také předávat informace o nich a šířit povědomí o důležitosti a smyslu jejich pěstování v dnešní době. Význam zapomenutých mizejících odrůd není jen zemědělský, ale tyto odrůdy mají důležité postavení i v oblasti národopisné, jazykové, kulinářské, náboženské, léčitelské, krajinářské apod. Provázejí nás od nepaměti a je v nich ukryt cenný kulturní odkaz našich předků, z něhož mohou čerpat budoucí pokolení. Cílem pěstování starých odrůd ve školách je seznámit se s tradičními kulturními plodinami a základními znalostmi z oblasti semenaření. 

V centru pozornosti nestojí výsledek a zisk, jako spíše samotný proces poznávání a zkoumání. Vypěstovat semena není povinný závazek, ale spíše vítaný bonus. Zejména v prvních letech je možné zkoušet různé druhy i odrůdy, postupy pěstování a postupně nabývat semenářské dovednosti. Každý pěstitel musí počítat s nepřízní počasí i s případnými chorobami a škůdci. Právě tvořivým překonáváním těchto překážek se můžeme něco nového naučit. Semena vybraných odrůd jsme získali darem od společnosti GENGEL, společně s informačním manuálem a pokyny k pěstování. Dosud jsme pěstovali tyto rostliny – sléz maurský, černuchu damašskou a fazol keříčkový „Blatný I.“

Popis stávajících vybraných rostlin                                                      

Černucha damašská-Nigella damascena je jednoletá, modře kvetoucí, okrasná rostlina vhodná do suchých vazeb pro květy i zralé tobolky. Její semena jsou sladká a chutnají po jahodových bonbónech, udržuje se lehce samovýsevemSemínka se dají využít v kuchyni při zdobení pečiva (housky, rohlíky).                                                                           

Sléz maurský-Malva sylvestris var. Mauritiana je léčivka, která byla dříve přítomna na všech starých rolnických zahrádkách. Květenství je fialové barvy, nenáročná rostlina, vhodná potrava pro hmyzí opylovače. Usušený květ se využívá na čaj k léčbě nemocí horních i dolních cest dýchacích, při zánětu průdušek, zánětu žaludku, vředové chorobě žaludku a také k léčbě kožních nemocí např. lupénky a různých ekzémů. Slizovité látky mají blahodárný účinek na sliznici dýchacích cest. Sléz je bylina, která je součástí všech čajových směsí pro děti. Může se využít také při výuce. Barva roztoku závisí na teplotě vody. Při zalití květů horkou vodou je roztok modrý postupně se změní v bezbarvou tekutinu. Při použití studené vody je barva světlerůžová až fialová.                                                                                                          

Fazol keříčkový „Blatný I.“-Phaselosus vulgaris var. nanus je luskovina, která kvete bíle a konzumuje se uvařená po dokonalém dozrání např. v polévce. Fazol se vyznačuje bílou barvou a zvláštní boční kresbou hnědého odstínu, která připomíná postavu anděla s křídly. V zeleném lusku je přítomnost vlákna. Rodinná odrůda z oblasti Hané, obdoba semena „Vojáčkových fazolí“. Velmi chutná a dobře vařivá stará odrůda našich prababiček. Dozrálé fazolky se mohou také využít k různým činnostem při výtvarném tvoření.

Žáci naší školy pod odborným vedením pedagogů svědomitě pečují o svěřené rostliny. Škola se stala nejen pěstitelem, ale i uchovatelem těchto tří starých odrůd a od sdružení Gengel jsme v roce 2021 obdrželi čestný „Certifikát“. Po celou dobu vedeme přesný záznam a fotodokumentaci o každé vegetační sezóně.

Každý rok v měsíci říjnu zasíláme do sdružení Gengel zprávu o semenaření a taktéž přebytky semen. Semínka musíme pečlivě sbírat, sušit a čistit. Důležité je správné uchovávání pro další rok. Články o naší škole vyšly také několikrát v BIO zpravodaji sdružení Gengel. Poslední dva roky jsme navázali kontakty s jinými pěstiteli a uchovateli, mezi které se řadí další vzdělávací zařízení a střediska volnočasových aktivit pro děti a mládež z různých krajů České republiky. Největší projevený zájem je o semena slézu maurského. Do školní přírodní ukázkové zahrady jsme zajistili výměnou další tři staré odrůdy: klanoprašku čínskou, hlošinu okoličnatou a klokoč zpeřený.

Popis nových vybraných rostlin

Klanopraška čínská-Schizandra chinensis je odolná dekorativní, avšak jedlá liána, známá pod názvem „Ovoce pěti chutí“. Její červené bobule dozrávají na podzim, mají zvláštní chuť. Plody se dají nakládat do alkoholu i sušit. Z listů se může vařit lahodný čaj. Účinky této byliny jsou silně tonizující pro lidský organismus. Zahánějí únavu a spánek, působí antidepresivně, zvyšují psychickou i fyzickou aktivitu, aktivizují CNS.

Hlošina okoličnatá-Elaeagnus umbellata je rychle rostoucí hustý keř, dorůstající do výšky 3-4 metrů, tvoří zejména živé ploty. Nádherně voní a kvete, láká hodně hmyzích opylovačů např. čmeláky, zlatohlávky. Ovoce se podobá červenému rybízu lahodné chuti, bohaté pro obsah důležitého antioxidantu karotenoidu lykopenu. Používá se k prevenci některých chronických onemocnění včetně karcinomu prostaty u mužů.

Klokoč zpeřený-„Klokočí“ je prastará nenáročná dřevina, pěstovaná u nás v 9. století, dorůstající do výšky 5 metrů. Květy jsou bílé barvy, zvonkovitého tvaru. Využívají se jeho semena k dekorativním účelům. V minulosti se tradičně používaly k výrobě náramků, náhrdelníků a růženců. Tato tradice se dochovala až do součastnosti. Tento druh je již popsán ve starých venkovských románech z oblasti Českomoravské vysočiny spisovatelkou Vlastou Pittnerovou nebo Vlastou Javořickou.

Pokud by Vás zajímaly podrobnější informace o společnosti Gengel, o. p. s. můžete navštívit tyto webové stránky: http://gengel.cz/.

Zdroje: 
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hlo%C5%A1ina_okoli%C4%8Dnat%C3%A1
https://cs.wikipedia.org/wiki/Klanopra%C5%A1ka_%C4%8D%C3%ADnsk%C3%A1
https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/2424-slez-maursky-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-co-sbirame-pestovani
 
20200707 111629 IMG 20220808 080436
 
 IMG 20220808 080357   IMG 20220808 080130 1  20220428 105104

Kalendář akcí

Červen 2024
PO ÚT ST ČT SO NE
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nahoru

Plakát - sportovní odpoledne