"Prezidentské volby nanečisto" u nás ve škole

20230113 104233Poslední dny naší společností rezonuje jedno hlavní téma a to je „volba prezidenta České republiky“. Mimořádná událost na sebe upozorňuje snad ve všech médiích.  Proto se naše škola rozhodla v první volební den, tedy v pátek 13. 1. 2023, uskutečnit pro žáky vyšších ročníků základní školy a prvního ročníku střední školy VOLBY NANEČISTO.

S žáky a studenty jsme nahlédli do obálek pro voliče, vysvětlili si základní pojmy, seznámili se s průběhem volby hlavy státu. Zvláštní pozornost byla věnována kandidátům na prezidenta. Prošli jsme si hlasovací lístky, výroky a ukázky z veřejných debat a z příspěvků na sociálních sítích. Byla jsem překvapená, kolik toho o svých favoritech žáci ví. Znali například detaily o počtu sesbíraných hlasů v případě, že byl kandidát navržený občany. Upozornili i na skutečnost, že převážná část kandidátů má bydliště v okolí Prahy a jen dva kandidáti jsou z jiné oblasti (Danuše Nerudová – Kuřim/okres Brno – venkov; Petr Pavel – Černouček/okres Litoměřice). Na závěr jsme probrali úpravu hlasovacího lístku a způsob, jak správně volit. Ve škole máme v řadách pedagogů i správních zaměstnanců bývalé či aktivní členy volebních komisí. Ti se postarali o zřízení volební místnosti se všemi náležitostmi (včetně státního znaku, plenty pro úpravu volebních lístků, volební „urny“).  Zbývalo jen, aby si žáci a studenti zvolili jediného kandidáta a dali mu v naší školní volební místnosti svůj platný hlas obdobně jako v pravé volební místnosti. V naší volební místnosti mohli odvolit i občané České republiky, kterým ještě nebylo 18 roků. Žáci a studenti se museli komisi prokázat občanským průkazem, a pokud jim občanský průkaz nebyl ještě vydán, vydala jsem jim, jako ředitelka školy, písemné vyjádření, že jsou žáky školy a mohou se tak školních voleb zúčastnit. Bez náležitých dokladů si totiž v pravé volební místnosti také neodvolíte. Celý volební den v naší škole byl velkým zážitkem, jak pro žáky a studenty, tak pro pedagogy i členy školní volební komise. A ptáte se, jak u nás volby dopadly? Odpovím – dobře. Všechny volební lístky vhozené do volební urny byly platné, žáci se seznámili s pravidly volby hlavy státu a ví, že i na jejich volbě bude jednou záležet. Až dovrší 18 roků, přijdou do volební místnosti – samozřejmě té pravé.

Děkuji všem podílejícím se pedagogům a paní účetní za aktivní zapojení do školních VOLEB NANEČISTO.  Byli jste skvělí.

                                                                                 Blanka Gaizurová, ředitelka školy

 

Kalendář akcí

Leden 2023
PO ÚT ST ČT SO NE
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Nahoru

Zápis I. třída5 copy