Staré odrůdy v naší škole

IMG 9607Konečně nastalo vytoužené a dlouho očekávané jaro, i když to nyní, díky nízkým teplotám, tak nevypadá. Příroda a počasí si s námi trochu hrají, ale budiž jim odpuštěno, protože máme měsíc apríl a v něm se smí žertovat. Naše škola již šestým rokem spolupracuje se sdružením GENGEL z. ú.

Žáci a pedagogové jsou zapojeni do projektu „Staré odrůdy ve školách“ a také letos jsme úspěšně zaseli na školní přírodní ukázkovou zahradu sléz maurský, černuchu damašskou, fazol keříčkový Blatný I. a nově okrasnou rostlinu krásenku zpeřenou COS003. Tu jsme získali směnou za semena slézu maurského se školní farmou – Magic Hill z Říčan. Naše organizace aktivně spolupracuje s dalšími uchovateli sdružení Gengel z. ú., kdy dochází k vzájemné nabídce a výměně semen nebo sazenic po celé České republice. Škola již třikrát publikovala články o semenaření v přírodní zahradě ve Zpravodaji biodiverzity a uchování starých odrůd – sdružení Gengel z.ú. Na konci každé vegetační sezóny zpracováváme pěstitelskou zprávu o semenaření, doplněnou průběžnou fotodokumentací jednotlivých rostlin od jarního výsevu až do podzimní sklizně. Semínka musí být řádně dozrálá, vysušená a pečlivě vyčištěná a takto připravená je odesíláme zpět do Gengelu z.ú. Ve škole máme „malou semenářskou banku“ pro naše potřeby, ale i pro ostatní uchovatele či další potenciální zájemce z řad veřejnosti. Kromě těchto čtyř starých odrůd máme na zahradě také liánu klanoprašku čínskou a dvě sazeničky hlošiny okoličnaté, které úspěšně druhým rokem přezimovaly. Dostali jsme je darem od sdružení Gengel z. ú. a jedné paní uchovatelky. Rostliny vesele rostou a my máme radost, že se jim u nás líbí.

Kalendář akcí

Květen 2024
PO ÚT ST ČT SO NE
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Nahoru

Plakát výročí 4.4.2024 ver.4