Oslava 50. výročí založení školy - 16. 5. 2024

DSC07379240516SocialMediaZákladní škola a Praktická škola Velká Bíteš, příspěvková organizace vzdělává žáky se speciálními vzdělávacími potřebami již půl století. Byla založena 23. května roku 1974 a tak letos slaví neuvěřitelné 50. narozeniny. Takové krásné výročí jsme nemohli přejít jen tak, a proto jsme se rozhodli, že škole uspořádáme ve čtvrtek 16. května oslavu.

Této oslavě předcházely měsíce příprav, protože jsme chtěli, aby byla oslava veselá, hezká, důstojná, zábavná, ale i přínosná nejen pro školu, ale i širokou veřejnost. Program byl opravdu nabitý, a tak mi dovolte malé ohlédnutí, jak tento slavnostní den probíhal.

Oslava se konala v místním kulturním domě, kde jsme měli perfektní zázemí. Po prezenci účastníků zahájila paní ředitelka Mgr. Blanka Gaizurová, MBA dopolední program. Oslava se konala pod záštitou RNDr. Jana Břížďaly, radního Kraje Vysočina pro oblast školství mládeže a sportu, informatiky a komunikačních technologií, který společně s paní starostkou Ing. Markétou Lavickou pronesl úvodní slovo.

Krátký vhled do historie školy si připravila zástupkyně ředitelky paní Mgr. Kateřina Rosecká. Přítomné seznámila se vznikem školy, důležitými momenty i zajímavostmi z jejího fungování. Současné zaměření školy a její směřování představila paní ředitelka a poté již přišel důležitý bod programu – slavnostní křest kalendáře školy. Hlavní myšlenkou vzniku kalendáře bylo seznámit s činnostmi našich dětí a s rozmanitostí prostředí školy. Pomocí fotografií jsme představili stěžejní aktivity pro naše žáky mapující jak vzdělávání se specifickými metodami a formami práce, tak mimoškolní činnost organizace. Kmotry kalendáře se stali paní starostka Ing. Markéta Lavická, poslanec Poslanecké sněmovny ČR a zastupitel Kraje Vysočina MUDr. Vít Kaňkovský a hejtman Kraje Vysočina Mgr. Vítězslav Schrek, MBA.

Pan místostarosta Ing. et Ing. František Matušina poděkoval za zřizovatele za obětavost, vytrvalost a profesionální a laskavý přístup bývalé ředitelce školy paní Mgr. Miladě Oplatkové, která stála v čele školy 35 let. Poté dostala slovo náměstkyně hejtmana paní Mgr. Hana Hajnová, která si nachystala prezentaci týkající se Zdravého Kraje Vysočina a Zdravé školy, do které je naše škola od roku 2001 také zapojena. Bohužel se oslav nakonec nemohla zúčastnit ředitelka institutu Bazální stimulace PhDr. Karolína Maloň Friedlová, PhD., hostům však poslala alespoň krátkou zdravici a s konceptem Bazální stimulace byli seznámeni v rámci prezentace.

Atmosféru v sále rozvířili žáci s připraveným vystoupením na bubny djembe a kulturním domem se tak nesl rytmus afrických písní. Naše pozvání přijala i psychoterapeutka, lektorka a behaviorální analytička paní Mgr. Bc. Radka Hájková, BCBA, která u nás ve škole zaštiťuje práci s Aplikovanou behaviorální analýzou. Tuto metodu využíváme zejména u žáků s poruchami autistického spektra a paní Hájková při prezentaci vyzdvihla hlavní principy této metody. Dopolední program zakončil pan Mgr. Václav Maněna svým příspěvkem o využití umělé inteligence ve školství. Ať již chceme, nebo ne, vývoj se posouvá stále vpřed a u technologií přímo mílovými kroky. Nejen učitelé se snaží držet krok s dobou a využívat výdobytky moderní technologie ve svůj prospěch. Věřím, že svým zaujetím, nápady a tipy zaujal mnohé posluchače.

V odpoledních hodinách se o program postarali žáci naší školy, kteří si připravili pásmo písniček, divadelní scénku a vystoupení na africké bubny. Na závěr předali svým maminkám jako poděkování kytičku, neboť před pár dny byl Den matek, který jsme nechtěli opomenout. Děkujeme, že jste přišli děti podpořit, vždy mají radost, když vidí v hledišti někoho z rodiny a ví, že jejich snaha byla oceněna těmi nejbližšími.

Na tomto místě bych také za naši školu chtěla poděkovat všem, kdo se na přípravě tohoto významného dne podíleli. Zejména pak panu Ivanu Varmužovi za ozvučení celé akce, paní Ivetě Hudcové za pořízení fotografií, Restauraci U Raušů za výborný catering a Střední odborné škole Jana Tiraye, jejíž studenti se ujali obsluhy hostů a také přípravě sladkého občerstvení. Děkujeme!

Kalendář akcí

Červen 2024
PO ÚT ST ČT SO NE
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nahoru

Plakát - sportovní odpoledne