Aktuality

Živé drahokamy přírody na naší zahradě

Otakárek fenyklový_1„Babí léto“ je v plném proudu i na přírodní ukázkové zahradě. Nejen, že zahrada po celý čas krásně roste, kvete a plodí, ale navíc nás neustále překvapuje a ohromuje svou barevnou, druhovou a živočišnou rozmanitostí.

Společně s žáky naší školy jsme při sklizni bylin a zeleniny objevili tři nádherné housenky vzácného, dnes již chráněného, motýla Otakárka fenyklového.

Otakárek fenyklový (Papilio machaon) – patří v České republice mezi nejkrásnější a největší denní motýli. Rozpětí křídel Otakárka dosahuje velikosti 7-9 cm. Obývá rozsáhlé oblasti Evropy, Asie i Severní Ameriky. Nejčastěji se vyskytuje na loukách a lesních světlinách, ale i v horách a zahradách, kde samičky často kladou vajíčka. V poledne jich můžeme spatřit více na vyvýšeném místě v okolí.

Potravní spektrum housenky není tak úzké jako u jiných druhů, živí se listy různých miříkovitých (okoličnatých) rostlin: mrkve, fenyklu, bedrníku, kopru, kmínu a petržele. Housenka postupně mění barvu. Nejprve je černá s červenou kresbou, později je zelená, s černými pruhy a oranžovými tečkami. Při ohrožení zaujímá obranný postoj s vystrčenou oranžovou vidličkou a vylučuje páchnoucí výměšek.

Dospělá housenka se zakuklí. Čas na vylíhnutí motýla z kukly je závislý na teplotě. Při teplé letní teplotě stačí jeden až dva týdny. Nízké teploty však mohou zastavit vývoj až na několik měsíců, do doby dosažení teplejšího počasí. Motýl tedy přezimuje v podobě kukly. V severních oblastech se vyvíjí pouze jedna generace, na jihu dvě až tři. Druhá generace jednoho roku se liší od první sytějším zbarvením a žlutě poprášenými černými elementy kresby na křídlech. Housenka měří v dospělosti až 10 cm.

Máme o to větší radost, že vzhledem k úbytku některých druhů hmyzu, zvláště pak motýlů, se tito nádherní a užiteční tvorové zabydlují ve školní zahradě. Příčina úbytku motýlu tkví v nedostatku potravy nejen pro dospělce, ale hlavně pro jejich housenky. Dospělí jedinci se živí jen nektarem kvetoucích rostlin. V dnešních zahradách se pěstují většinou jen zelené trávníky, které se každých čtrnáct dní sečou. Zahradám chybí kvetoucí rostliny a keře, aby od jara až do podzimu stále kvetly. Potom budou mít motýli dostatek čerstvých sladkých šťáv. Dokazujeme, že snažení a práce všech pedagogů není zbytečná. Naším úkolem je ukázat žákům krásu i různorodost flory a fauny. Vést je k šetrnému a ohleduplnému chování vůči přírodě. Vážit si darů země a chránit ji pro budoucí generace. Když budeme milovat přírodu, bude i ona milovat nás.

Zdroj: Otakárek fenyklový. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001-, 28. 10. 2019 [cit. 2020-09-05]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Otak%C3%A1rek_fenyklov%C3%BD

 

Kalendář akcí

Duben 2024
PO ÚT ST ČT SO NE
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Nahoru

Plakát výročí 4.4.2024 ver.4