Aktuality

"Prezidentské volby nanečisto" u nás ve škole

20230113 104233Poslední dny naší společností rezonuje jedno hlavní téma a to je „volba prezidenta České republiky“. Mimořádná událost na sebe upozorňuje snad ve všech médiích.  Proto se naše škola rozhodla v první volební den, tedy v pátek 13. 1. 2023, uskutečnit pro žáky vyšších ročníků základní školy a prvního ročníku střední školy VOLBY NANEČISTO.

S žáky a studenty jsme nahlédli do obálek pro voliče, vysvětlili si základní pojmy, seznámili se s průběhem volby hlavy státu. Zvláštní pozornost byla věnována kandidátům na prezidenta. Prošli jsme si hlasovací lístky, výroky a ukázky z veřejných debat a z příspěvků na sociálních sítích. Byla jsem překvapená, kolik toho o svých favoritech žáci ví. Znali například detaily o počtu sesbíraných hlasů v případě, že byl kandidát navržený občany. Upozornili i na skutečnost, že převážná část kandidátů má bydliště v okolí Prahy a jen dva kandidáti jsou z jiné oblasti (Danuše Nerudová – Kuřim/okres Brno – venkov; Petr Pavel – Černouček/okres Litoměřice). Na závěr jsme probrali úpravu hlasovacího lístku a způsob, jak správně volit. Ve škole máme v řadách pedagogů i správních zaměstnanců bývalé či aktivní členy volebních komisí. Ti se postarali o zřízení volební místnosti se všemi náležitostmi (včetně státního znaku, plenty pro úpravu volebních lístků, volební „urny“).  Zbývalo jen, aby si žáci a studenti zvolili jediného kandidáta a dali mu v naší školní volební místnosti svůj platný hlas obdobně jako v pravé volební místnosti. V naší volební místnosti mohli odvolit i občané České republiky, kterým ještě nebylo 18 roků. Žáci a studenti se museli komisi prokázat občanským průkazem, a pokud jim občanský průkaz nebyl ještě vydán, vydala jsem jim, jako ředitelka školy, písemné vyjádření, že jsou žáky školy a mohou se tak školních voleb zúčastnit. Bez náležitých dokladů si totiž v pravé volební místnosti také neodvolíte. Celý volební den v naší škole byl velkým zážitkem, jak pro žáky a studenty, tak pro pedagogy i členy školní volební komise. A ptáte se, jak u nás volby dopadly? Odpovím – dobře. Všechny volební lístky vhozené do volební urny byly platné, žáci se seznámili s pravidly volby hlavy státu a ví, že i na jejich volbě bude jednou záležet. Až dovrší 18 roků, přijdou do volební místnosti – samozřejmě té pravé.

Děkuji všem podílejícím se pedagogům a paní účetní za aktivní zapojení do školních VOLEB NANEČISTO.  Byli jste skvělí.

                                                                                 Blanka Gaizurová, ředitelka školy

 

Kalendář akcí

Duben 2024
PO ÚT ST ČT SO NE
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Nahoru

Plakát výročí 4.4.2024 ver.4