Předjaří na naší přírodní ukázkové zahradě

8Jaro se pomalu, ale jistě blíží, našlapuje nejistými a maličkými krůčky. Naše školní zahrada, která ještě trochu podřimuje zimním spánkem, přece jen již začíná trochu dávat najevo, že už brzy přijde změna.

Půda je ještě ve větší hloubce zmrzlá a voda z rozpouštějícího se sněhu zůstává nevsáklá v trávě. To nás ale neodrazuje od předjarních prací. Žáci třídy I.A už začali s prvními přípravami na další vegetační sezónu. Zaseli do truhlíků první semínka celeru bulvového a paprik, protože trvá delší čas, než vyklíčí. Celery a papriky už začaly hezky růst na okenním parapetu, kde se o ně vzorně žáci starají. Chodí je denně kontrolovat a zalévají je dle potřeby. Některé sazenice paprik přesázeli do samostatných plastových kelímků od jogurtů, aby měly více místa a mohly pěkně sílit.

Kromě zahradnické činnosti se žáci učí, jak vhodně využít plastové kelímky pro další opakované použití. Nemusí je hned po snězení chutného jogurtu vyhazovat do žlutých kontejnerů na plasty. Paní asistentky Hanka a Štěpánka provedly o víkendu prořezání ovocných stromů a kontrolu a ošetření řezů ovocnářským balzámem, aby rány nevysychaly.  Naši žáci I.A na zahradě posbírali všechny odřezané větve a uklidili je na určené místo, aby je pak další zahradníci mohli zpracovat do školního kompostéru.                                                                                    

 Také náš školní králíček má radost, protože pár čerstvých jabloňových větviček dostal k okusování. Je to pro něj cenný zdroj tříslovin a vitamínů na dobré trávení  a také si obrušuje  zuby – řezáky, aby mu nepřerůstaly.                                                                                 

V hodinách odborných prací si praktická třída paní učitelky Šustáčkové předsevzala za úkol opravit všechny hliněné keramické popisky z přírodní zahrady. Všechny byly pečlivě zkontrolovány. Žáci si udělali seznam stávajících popisků a nových, které jsou potřeba doplnit nebo vyrobit. Minulý týden provedli výměnu provázků a také prutů, na nichž jsou popisky přivázány, aby pevně držely. Nové popisky vytvořili z keramické hlíny, kterou správně zpracovali, vyváleli a vykrájeli z ní obdélníkové tvary, do nichž vepsali za pomoci paní asistentky názvy rostlin, které se objeví po vypálení na záhonech.                                                                              

Žáci I. třídy speciální se pod vedením pana učitele Pakosty pustili v hodinách praktických činností do rekonstrukce hmyzích domečků ze starých plechovek, které jsou umístěny za zahradním domkem. Nejdříve si museli donést a nastříhat stejně dlouhé vrbové proutky, které pomocí sádry zafixovali do plechovky. Každá plechovka je zcela vyplněna pruty, aby včelky samotářky měly přichystaný bezpečný domov pro svá vajíčka po nakladení.                    Další úkol, který žáky I. třídy čeká, je oprava dřevěných popisek u všech rostoucích stromů    i keřů. Jednou větou na konec.              

“Víme více o pohybu nebeských těles, než o půdě pod nohama.“     

                                                                            Leonardo da Vinci   

 

Kalendář akcí

Květen 2019
PO ÚT ST ČT SO NE
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Nahoru